Menu
tel

61 853 30 56
CZYNNE: 7:30-15:30 PON-PT

Start O firmie Regulamin Oferta Cennik Transport Blog Kontakt Koszyk Konto


Ogród na dachu. Nowy trend w budownictwie.

Wakacje w centrum miasta

W ostatnich latach wśród mieszkańców metropolii obserwuje się modę na wypoczynek na świeżym powietrzu w centrum miasta. Jak grzyby po deszczu powstają nowe plaże miejskie, zielone ogródki restauracyjne, w parkach ustawiane są leżaki dla spacerowiczów. Wszystko po to, aby zaspokoić potrzebę obcowania z naturą. Niektórzy szczęśliwcy mogą relaksować się również na obsadzonych zielenią dachach własnych domów. Zielone ogrody na dachach i balkonach szybko zadomowiły się w krajobrazie wszystkich największych miast Polski. Mieszkańcy nie chcą rezygnować z intensywności życia, jaką daje im miasto. Jednocześnie czują potrzebę otaczania się zielenią. Chcą mieć swój kawałek trawnika, własny kącik relaksacyjny. Przyroda daje im możliwość wyciszenia i nabrania energii po intensywnym dniu. Trend popularności zielonych dachów wykorzystują deweloperzy i architekci. Umieszczając ogrody w przestrzeni swoich projektów znacznie podnoszą wartość nieruchomości i przyciągają wymagających klientów. Pomysłowość projektantów jest w tym temacie nieograniczona. Kreatywni architekci krajobrazu mają wyjątkowo szerokie możliwości zaprezentowania swoich koncepcji.

Zielone płuca miast


Modny trend niesie dla użytkowników miast nie tylko korzyści estetyczne. Nie bez znaczenia jest tutaj aspekt biologiczny. Dodatkowe metry powierzchni pokrytej roślinnością to cenne źródło tlenu. Kolejne inwestycje budowlane nie muszą więc eliminować powierzchni czynnej biologicznie. Może ona zostać zwrócona w postaci roślinności na dachu zielonym. Deweloper ma wówczas dodatkową powierzchnię na użytkowe zagospodarowanie terenu wokół budynku, nie rezygnując jednocześnie z umieszczenia w ofercie nieruchomości powierzchni ogrodowej.
Korzyści nieplanowane
Rośliny na dachach nie są wytworem czasów współczesnych. Do połowy XX wieku pełniły funkcję wyłącznie użytkową. Dach pokryty trawą stanowił ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Obecnie projektowane dachy odwrócone również pełnią tę funkcje, choć jest to korzyść dodatkowa, uzyskana w sposób niezaplanowany. W miesiącach zimowych ogród na dachu zapobiega stratom ciepła, natomiast latem chroni przed nadmiernym nagrzewaniem budynku.

Odwodnienie dachu zielonego


Coraz większe powierzchnie obszarów miejskich pokryte są materiałami nieprzepuszczającymi wody. Dotyczy to dróg asfaltowych, betonowych osiedli mieszkalnych, a nawet parków, w których powierzchnie placów zabaw pokryte są gumową matą. Woda deszczowa, szukając ujścia z obszarów zabudowanych, zbiera się w obrębie zlewni systemu kanalizacyjnego powodując okresowe podtopienia. Sposobem na zmniejszenie ilości wody odpływającej do kanalizacji jest projektowanie dachów zielonych. Dachy pokryte roślinnością umożliwiają natychmiastowy powrót znacznej ilości wody do naturalnego obiegu poprzez odparowanie. W ten sposób do atmosfery może powrócić 50 – 90% deszczówki zebranej z powierzchni dachu. W warstwie wegetacyjnej pokrycia dachowego gromadzona jest taka ilość wody, która będzie w stanie zaspokoić potrzeby rosnących na dachu roślin. Pozostałe zasoby wodne przedostają się przez warstwę filtracyjną i drenażową w kierunku wpustów dachowych. Aby woda spływała z całej powierzchni dachu we właściwym kierunku, dachy płaskie projektowane są z co najmniej 2-procentowym spadkiem. System odprowadzania wody z dachu oprócz wpustów obejmuje również rzygacze i kielichy przyścienne pełniące funkcję przelewów awaryjnych.


Prawidłowo zaprojektowany dach zielony wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technicznych kontrolujących wilgoć. Aby nasz wymarzony taras z widokiem na miasto nie zamienił się w błotnistą kałużę, konieczne jest ułożenie posadzki na wspornikach pod tarasy podniesione. Ich główną zaletą jest przepływ deszczówki przez szczeliny pomiędzy płytami lub deskami. Fugi nie są wypełnione zaprawą, więc woda swobodnie przedostaje się pod poziom podłogi. Następnie strumień deszczówki kieruje się w stronę wpustów dachowych. Montaż posadzki na wspornikach pod tarasy podniesione umożliwia nieograniczony dostęp rewizyjny do wpustów. Na dachach zielonych jest to szczególnie ważne, gdyż zieleń dachowa nie toleruje nadmiernej wilgoci. Awaria systemu odprowadzania wody i brak dostępu do wpustów dachowych może doprowadzić do szybkiej degradacji pięknego ogrodu. Pod warstwą substratu porośniętą przez rośliny oraz pod posadzką podniesioną instaluje się wpusty przeznaczone do dachów odwróconych. Są one montowane mechanicznie, za pomocą gwintowanego pierścienia. Nie wymagają zgrzewania z membraną dachową.

Własny azyl w sercu miejskiej dżungli
Prawidłowo zaprojektowany i wykonany z dużą starannością ogród dachowy nie ma wad. Jego zalety ekologiczne, ekonomiczne i estetyczne przekonują wszystkich: mieszkańców, architektów i deweloperów. Dachy zielone spotkać można na apartamentowcach, domach jednorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej, centrach handlowych, hotelach i restauracjach. Mieszkańcy metropolii wybierają dziś relaks w mieście. Siedząc wśród zieleni na tarasie ponad konarami drzew mogą podziwiać nowoczesny, industrialny krajobraz.