Menu
tel

61 853 30 56
CZYNNE: 7:30-15:30 PON-PT

Start O firmie Regulamin Oferta Cennik Transport Blog Kontakt Koszyk Konto


Przelew awaryjny, kielich i rzygacz

 

 

Kielichy przyścienny, przelew awaryjny oraz rzygacz balkonowy oraz tarasowy to elementy w grupie produktów, które służą do odwodnienia zewnętrznego. Charakteryzują się one systemem usuwania wody poza obręb budynku poprzez ściany attykowe. W naszej ofercie znajdziesz elementy, które wyróżniają się najwyższą jakością na rynku i będą służyć Ci przez bardzo długi czas. Produkty niskiej jakości charakteryzują się dużą awaryjnością, dlatego też konieczna jest ich częsta wymiana i szybka reakcja na awarię. 

 

Dlaczego systemy awaryjne odwadniania dachów są tak ważne?

 

Głównym założeniem skutecznego działania systemów awaryjnych jest ich projektowanie w celu redukcji ryzyka przelewania się wód opadowych do budynku lub usunięcia zagrożenia przeciążenia konstrukcji. Dachy, a szczególnie dachy płaskie, zgodnie z normą PN-EN 12056-03, wymagają zastosowania systemu wód opadowych w ilości odpowiadającej deszczowi miarodajnemu. Owa norma wskazuje również na konieczność dodatkowego zastosowania odwodnień awaryjnych dla dachów płaskich. 

 

Spiętrzenie się dużych ilości wody na dachu to realne zagrożenie, które powodowane jest deszczem nawałnicowym, ograniczeniami przepustowości, czy też awarią głównego odwadniania dachu płaskiego. Tego typu niebezpieczne sytuacje mogą doprowadzić do obciążenia dachu, co niekoniecznie może skończyć się dobrze. Istnieje opinia, że zaradzi temu zwiększenie liczby wpustów głównych, jednak to wcale nie rozwiązuje problemu. Wpusty główne przyłączone są do kanalizacji deszczowej i w razie bardziej intensywnych opadów, kanalizacja może nie przyjąć zwiększonej ilości wody.

 

Konieczne jest zapewnienie alternatywnej drogi odprowadzającej nadwyżki wody opadowej z dachu. Taką możliwość daje nam wyprowadzenie opadu na teren wokół budynku bez podpinania do systemu orurowania budynku wraz z jego kanałem kanalizacji deszczowej. 

 

Kiedy system awaryjny odpowiada za odwadnianie?

System odwadniania awaryjnego odpowiada za odprowadzanie nadmiaru wód opadowych jedynie wtedy, kiedy występują deszcze o natężeniu większym od przyjętego do obliczeń. Jego działanie w normalnych warunkach powinniśmy potraktować jako ostrzeżenie, sygnalizujące, że jeden lub kilka wpustów mogło zostać częściowo lub całkowicie zatkanych. W takim przypadku konieczna będzie jak najszybciej przeprowadzona inspekcja dachu.

 

Przelew awaryjny

 

W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości przelewy awaryjne. Pamiętaj, że każdy dach musi zostać wyposażony w co najmniej jeden taki przelew, który montowany jest minimum 35 mm ponad poziomem wpustu głównego. Takie rozwiązanie gwarantuje nam zabezpieczenie dachu przed ewentualnym, niebezpiecznym uszkodzeniem, które może wynikać właśnie z osadzeniem się nadmiernych ilości wody deszczowej, która zaczyna zalegać na jego powierzchni.

 

Przelewy awaryjne mają za zadanie bardzo szybkie usuwanie nadmiaru wód deszczowych z połaci dachowych, jeśli wystąpi niedrożność lub niewydolność wpustów dachowych. Zalanie dachu może doprowadzić doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku, a nawet i jego zawalenia, dlatego lepiej jest zabezpieczyć się przed szkodą.



Kielich przyścienny

 

Przejście przez attykę z użyciem kielichów przyściennych umożliwia w pełni bezpieczne odprowadzanie wody w kolejne elementy systemu odwodnienia dachu. Element ten charakteryzuje się odpornością na szkodliwe działania promieni UV, ozonu oraz innych czynników chemicznych i atmosferycznych. 

 

Kielichy przyścienne mogą być stosowane zarówno jak odwodnienie poziome, które wyprowadza wodę bezpośrednio na zewnątrz budynku, jak i odwodnienie pionowe w połączeniu z zewnętrzną, standardową rurą spustową, za pomocą kolanka lub kosza spustowego.

 

Rzygacz balkonowy i tarasowy

 

Balkony i tarasy, tak samo jak płaskie dachy, powinny zostać wyposażone w elementy odwadniające, które zapobiegają utrzymywaniu się wód opadowych na ich powierzchni. Okazuje się jednak, że temat odwadniania balkonów i tarasów jest bardzo często bagatelizowany, argumentując to niewielką powierzchnią użytkową. Nieprawidłowo zaprojektowany system odwadniania może być przyczyną sytuacji takich jak degradacja balkonu, która jest następstwem zastojów wodnych. Na niewielkim balkonie wpusty dachowe o dużym przekroju lub kielichy przyścienne nie są potrzebne, ponieważ w tym przypadku wystarczą same rzygacze. Montaż elementów odwodnienia wymaga szczelnego połączenia z hydroizolacją, aby nie doprowadzić do przecieków. Nie należy unikać rzygaczy w projekcie balkonu. Nie trzeba martwić się o naruszanie harmonii projektu, ponieważ będą one niemal niezauważalne.