Menu
tel

61 853 30 56
CZYNNE: 7:30-15:30 PON-PT

Start O firmie Regulamin Oferta Cennik Transport Kontakt Koszyk Konto


Taras drewniany na podstawkach.

2021-08-26

Drewno w architekturze 

Drewno wykorzystywane jest w budownictwie od wieków. Przez wiele lat było surowcem podstawowym, aby w końcu przejąć funkcję dekoracyjną i uzupełniającą. Architekci chętnie umieszczają drewno w swoich projektach. Jest to surowiec, który ociepla i łagodzi bryłę budynku, sprawia, że obiekt staje się bardziej przyjazny i daje użytkownikom wrażenie pozostawania w zgodzie z przyrodą.

Drewno pojawia się na elewacjach, oknach i schodach, jednak najczęściej umieszczane jest na podłogach tarasowych i balkonach. Projektanci zastępują ceramiczne pyty podłogowe deskami. Choć wykończenie drewniane nadal jest domeną budynków jednorodzinnych, to coraz powszechniejsze jest wykorzystywanie go w dużych obiektach komercyjnych i budynkach użyteczności publicznej. Jest to materiał piękny, szlachetny i trwały. Poza tym od wielu lat trwa moda na łączenie betonu i cegły z drewnem. Zarówno drewno polskie jak i egzotyczne niezmiennie cieszy się popularnością i pasuje do wielu koncepcji.

Podstawki tarasowe 

Aby drewniana podłoga pozostawała w nienaruszonym stanie przez wiele lat, powinna być odpowiednio zaprojektowana i wykonana z należytą starannością. Jednym z głównych czynników wpływających na degradację drewna jest woda. Deski podłogowe nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z membraną hydroizolacyjną. W celu odizolowania desek od podłoża, do budowy podłogi podniesionej wykorzystywane są podstawki tarasowe. Są to wsporniki, na których układane są legary podtrzymujące deski podłogowe. Podstawki tarasowe zapewniają odpowiedni drenaż, a także chronią warstwę izolacyjną podłoża przed uszkodzeniem. Woda nie zalega na drewnie, co wydłuża jego żywotność. 

Odpowiednie przygotowanie podłoża 

Podstawki przeznaczone pod legary powinny być ułożone na odpowiednio przygotowanym podłożu. Warunkiem koniecznym jest ustabilizowanie nawierzchni i uformowanie spadku umożliwiającego odpłynięcie wody poza obszar tarasu. Trzeba pamiętać o tym, że choć wody nie widać na powierzchni podłogi, to istnieje ryzyko jej zalegania pod warstwą desek. Utrzymująca się na hydroizolacji wilgoć może mieć destrukcyjny wpływ na drewno.

Kategorie podstawek tarasowych

Rozróżniamy dwie kategorie podstawek tarasowych: o stałej i regulowanej wysokości. Podstawki bez regulacji podnoszą podłogę o co najwyżej 3 cm. Podłoże pod takimi podstawkami powinno być równomierne. Jeżeli natomiast podłoga ma być podniesiona na większą wysokość, grunt nie jest regularny, a pod deskami mają być ukryte rozbudowane instalacje, konieczne jest zastosowanie podstawek regulowanych. Mogą one podnieść poziom tarasu nawet o metr. Pod posadzką mogą być wówczas poprowadzone instalacje elektryczne, wodne czy alarmowe. Każda podstawka posiada uniwersalną głowicę - talerzyk, który jest przystosowany do mocowania dowolnego rodzaju legarów drewnianych. Talerzyki wyposażone są w kołki utrzymujące belkę drewnianą we właściwej pozycji, a funkcja samopoziomowania umożliwia kompensację nachylenia w dowolnym kierunku.

Właściwości podstawek 

Eksperci budowlani doceniają podstawki za ich niewielką wagę i łatwość instalacji. Podziwianie gotowego tarasu możliwe jest już po kilku godzinach pracy. Niska masa własna wsporników przyczynia się do ograniczenia kosztów transportu, a wniesienie materiału budowlanego na wyższe piętra budynków lub na dach nie jest uciążliwym obowiązkiem. Konstrukcja podstawek oraz tworzywo, z którego są wykonane, zapewnia im dużą nośność oraz odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Podstawki zachowują swój kształt i właściwości zarówno w dni upalne, jak i w czasie mrozów.

Sposób na piękny taras

Elementy drewniane wkomponowane w bryłę budynku nadają jej lekkości i przytulnego charakteru. Dlatego właśnie coraz częściej tarasy i dachy zielone projektowane są z wykorzystaniem tego szlachetnego surowca. Wykonawcy są jednak świadomi ryzyka, jakie niesie za sobą nieprofesjonalne wykonanie drewnianej podłogi. Drewno, choć eleganckie, jest narażone na butwienie w przypadku długotrwałego kontaktu z wodą. Na szczęście coraz powszechniejszą metodą budowy tarasów jest układanie drewna na podstawkach pod tarasy podniesione. Stosowanie podstawek jest już standardem prowadzenia robót budowlanych na wysokim poziomie. Wykonawcy mają do dyspozycji ogromną gamę wsporników i akcesoriów, które, podążając za aktualnymi trendami i nowoczesną technologią, są nieustannie udoskonalane.