Menu
tel

61 853 30 56
CZYNNE: 7:30-15:30 PON-PT

Start O firmie Regulamin Oferta Cennik Transport Blog Kontakt Koszyk Konto


Wpusty podwórzowe i rynnowe

Wpusty podwórzowe i rynnowe

 

Wpusty podwórzowe i rynnowe, jak już sama ich nazwa wskazuje, przeznaczone są przede wszystkim do stosowania podczas odprowadzania wód deszczowych (wód powierzchniowych do systemów kanalizacyjnych, które znajdują się na zewnątrz budynku. Często takie rozwiązania możemy znaleźć np. na podjeździe, w garażu lub po prostu na podwórzu. Stosowanie ich jest niezwykle ważne i wręcz niezbędne, jeśli chcemy uniknąć zalegania wody na zewnątrz. Zbierająca się woda po czasie może okazać się niebezpieczna, ponieważ może nie tylko zniszczyć posadzkę zewnętrzną, ale również doprowadzić do nieestetycznych zapadnięć podłoża.

 

Czym tak naprawdę są odwodnienia w postaci wpustów?

 

Odwodnienia punktowe, właśnie takie jak wpusty podwórzowe lub rynnowe, stosowane są przede wszystkim do usuwania zalegającej wody, tzw. deszczówki, z powierzchni, która charakteryzuje się małym nachyleniem, lub też z przestrzeni zamkniętej. Do kategorii odwodnień należą wpusty oraz studzienki, które umieszczane są w specjalnie do tego przygotowanych zagłębieniach terenu, które połączone są z instalacją kanalizacyjną. Wpusty dzielimy ze względu na ich budowę oraz przeznaczenie. Wyróżniamy wpusty podrynnowe, podwórzowe oraz punktowe uliczne, krawężnikowe.

 

Elementy takie jak wpusty produkuje się w zgodzie z normą DIN-19599 od H do M, które określają przystosowanie do danych obciążeń. Jakie klasy produktu możemy spotkać?

 

 

 

 

 Wpusty rynnowe

 

Wpusty rynnowe, które zdarzają się być nazywane są również osadnikami rynnowymi, stosowane są przede wszystkim do pionów deszczowych, które odpowiadają za odprowadzanie ścieków bezpośrednio do podziemnej kanalizacji deszczowej, bądź też ogólnospławnej. Jeśli chodzi o samą budowę wpustów rynnowych, to są one z reguły wyposażone w specjalne klapy zwrotne, które zapobiegają przedostawaniu się przykrych zapachów z kanalizacji, a także migracji szczurów, które są nie tylko niebezpieczne, ale i wyjątkowo szkodliwe. Ponadto, wpusty rynnowe eliminują potrzebę stosowania syfonu, co staje się dużym ułatwieniem. 

 

Wpusty rynnowe występują z odpływem poziomym lub pionowym. Istnieje również możliwość występowania przełączy przegubowych do ustawienia na placu budowy. 

 

Nasze wpusty rynnowe to solidne odstojniki, które gwarantują sprawność swobodnego przepływu i odprowadzania do rur kanalizacyjnych. Wyjątkowy kosz na zanieczyszczenia sprawnie zatrzymuje elementy, które mogą spowodować zaczopowanie się systemu w dalszych partiach rurociągu. Nasze produkty wykonane są z tworzywa sztucznego najwyższej jakości, dodatkowo zabezpieczonego przed szkodliwym działaniem promieni UV.

 

Wpusty podwórzowe

 

Wpusty podwórzowe mają swoje zastosowanie w odwadnianiu wewnętrznych i zagłębionych części podwórzy oraz placów w zabudowie zwartej. Jeśli chodzi np. o domki jednorodzinne, wówczas wpusty podwórzowe służą przede wszystkim do usuwania ścieków deszczowych, które spływają po terenie utwardzonym. Często ich działanie wiąże się również z usuwaniem ścieków z pionów deszczowych, które zostały wyprowadzone nad poziom danego terenu. 

 

Wpusty podwórzowe zbudowane są na zasadzie dwóch konkretnych części, wyróżniamy zatem:

 

 

Zarówno wpusty podwórzowe, jak i już wyżej opisane przez nas wpusty rynnowe, wyposażone są w system zapobiegający przedostawaniu się bardzo nieprzyjemnych zapachów, które przedostają się z rur kanalizacyjnych. Wpusty podwórzowe w naszym sklepie są również wykonane z tworzyw sztucznych najwyższej jakości wraz z ochroną przed promieniowaniem UV.Wszystkie zakupione produkty z tej kategorii nie podlegają zwrotowi.