Drewno w architekturze
Drewno wykorzystywane jest w budownictwie od wieków. Przez wiele lat było surowcem podstawowym, aby w końcu przejąć funkcję dekoracyjną i uzupełniającą. Architekci chętnie umieszczają drewno w swoich projektach. Jest to surowiec, który ociepla i łagodzi bryłę budynku, sprawia, że obiekt staje się bardziej przyjazny i daje użytkownikom wrażenie pozostawania w zgodzie z przyrodą.
Drewno pojawia się na elewacjach, oknach i schodach, jednak najczęściej umieszczane jest na podłogach tarasowych i balkonach. Projektanci zastępują ceramiczne pyty podłogowe deskami. Choć wykończenie drewniane nadal jest domeną budynków jednorodzinnych, to coraz powszechniejsze jest wykorzystywanie go w dużych obiektach komercyjnych i budynkach użyteczności publicznej. Jest to materiał piękny, szlachetny i trwały. Poza tym od wielu lat trwa moda na łączenie betonu i cegły z drewnem. Zarówno drewno polskie jak i egzotyczne niezmiennie cieszy się popularnością i pasuje do wielu koncepcji.
Aby drewniana podłoga pozostawała w nienaruszonym stanie przez wiele lat, powinna być odpowiednio zaprojektowana i wykonana z należytą starannością. Jednym z głównych czynników wpływających na degradację drewna jest woda. Deski podłogowe nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z membraną hydroizolacyjną. W celu odizolowania desek od podłoża, do budowy podłogi podniesionej wykorzystywane są wspornikii tarasowe. Są to wsporniki, na których układane są legary podtrzymujące deski podłogowe. Wsporniki tarasowe zapewniają odpowiedni drenaż, a także chronią warstwę izolacyjną podłoża przed uszkodzeniem. Woda nie zalega na drewnie, co wydłuża jego żywotność.
Odpowiednie przygotowanie podłoża
Wsporniki przeznaczone pod legary powinny być ułożone na odpowiednio przygotowanym podłożu. Warunkiem koniecznym jest ustabilizowanie nawierzchni i uformowanie spadku umożliwiającego odpłynięcie wody poza obszar tarasu. Trzeba pamiętać o tym, że choć wody nie widać na powierzchni podłogi, to istnieje ryzyko jej zalegania pod warstwą desek. Utrzymująca się na hydroizolacji wilgoć może mieć destrukcyjny wpływ na drewno.
Kategorie wsporników tarasowych
Rozróżniamy dwie kategorie wsporników tarasowych: o stałej i regulowanej wysokości. Wspornikiki bez regulacji podnoszą podłogę o co najwyżej 3 cm. Podłoże pod takimi wspornikami powinno być równomierne. Jeżeli natomiast podłoga ma być podniesiona na większą wysokość, grunt nie jest regularny, a pod deskami mają być ukryte rozbudowane instalacje, konieczne jest zastosowanie wsporników regulowanych. Mogą one podnieść poziom tarasu nawet o metr. Pod posadzką mogą być wówczas poprowadzone instalacje elektryczne, wodne czy alarmowe. Każda wspornik posiada uniwersalną głowicę - talerzyk, który jest przystosowany do mocowania dowolnego rodzaju legarów drewnianych. Talerzyki wyposażone są w kołki utrzymujące belkę drewnianą we właściwej pozycji, a funkcja samopoziomowania umożliwia kompensację nachylenia w dowolnym kierunku.
Właściwości wsporników
Eksperci budowlani doceniają wsporniki za ich niewielką wagę i łatwość instalacji. Podziwianie gotowego tarasu możliwe jest już po kilku godzinach pracy. Niska masa własna wsporników przyczynia się do ograniczenia kosztów transportu, a wniesienie materiału budowlanego na wyższe piętra budynków lub na dach nie jest uciążliwym obowiązkiem. Konstrukcja wsporników oraz tworzywo, z którego są wykonane, zapewnia im dużą nośność oraz odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Wsporniki zachowują swój kształt i właściwości zarówno w dni upalne, jak i w czasie mrozów.
Sposób na piękny taras
Elementy drewniane wkomponowane w bryłę budynku nadają jej lekkości i przytulnego charakteru. Dlatego właśnie coraz częściej tarasy i dachy zielone projektowane są z wykorzystaniem tego szlachetnego surowca. Wykonawcy są jednak świadomi ryzyka, jakie niesie za sobą nieprofesjonalne wykonanie drewnianej podłogi. Drewno, choć eleganckie, jest narażone na butwienie w przypadku długotrwałego kontaktu z wodą. Na szczęście coraz powszechniejszą metodą budowy tarasów jest układanie drewna na wspornikach pod tarasy podniesione. Stosowanie wsporników jest już standardem prowadzenia robót budowlanych na wysokim poziomie. Wykonawcy mają do dyspozycji ogromną gamę wsporników i akcesoriów, które, podążając za aktualnymi trendami i nowoczesną technologią, są nieustannie udoskonalane.