Menu
tel

61 853 30 56
CZYNNE: 7:30-15:30 PON-PT

Start O firmie Regulamin Oferta Cennik Transport Blog Kontakt Koszyk Konto


Wpusty dachowe - czym są i dlaczego warto z nich korzystać?

 

Wpusty dachowe to element, którego zadaniem jest odwodnienie. Jak wiadomo, odprowadzanie wody z dachów płaskich nie jest możliwe do przeprowadzania samoistnie, ponieważ woda nie ma skutecznej drogi wędrówki po konstrukcji. Zupełną odwrotnością tego są zaś dachy skośne, na których to nie ma żadnych problemów z odprowadzaniem wody, ponieważ na dobrą sprawę nawet na nich nie osiada. Dachy płaskie z kolei wymagają odpowiednich instalacji, które odpowiedzialne będą właśnie za przeprowadzenie procesu odwadniania. Elementem takiej instalacji są właśnie wpusty dachowe, których to przeznaczenie i zalety teraz sobie omówimy.

 

Jak działają wpusty dachowe?

 

Istotą konstrukcji wpustów dachowych jest skuteczne odprowadzanie wód opadowych z dachów płaskich i pełnią one niezwykle kluczową rolę w całokształcie ich prawidłowego funkcjonowania. Wpusty dachowe zamontowane na budynkach z dachem płaskim gwarantują doskonałe zabezpieczenie przed zalaniem lub też zalegającym śniegiem w zimie. 

 

Zadbanie o dobrej jakości system odwadniania to aspekt, którego absolutnie nie powinno się pomijać. Jeżeli na dachu zabrakłoby sprawnego oraz wydajnego systemu wpustów dachowych odprowadzających wodę z jego powierzchni, to wówczas powstałoby niebezpieczeństwo, które powodowane jest zalegającą wodą. Tego rodzaju zagrożenie należy traktować bardzo poważnie, ze względu późniejsze skutki w postaci obciążenia zarówno dachu, jak i całej konstrukcji budynku.

Wysokiej jakości wpusty dachowe, które zostały rozmieszczone prawidłowo i przemyślanie mają wysoki wpływ na długotrwałą oraz bezawaryjną eksploatację dachu. Naturalnie, prawidłowy projekt rozmieszczenia takich wpustów opierany jest na powierzchni, jak i samej geometrii połaci dachowej. Konieczne jest tutaj dopasowanie odpowiednich rur spustowych wraz z pasującymi średnicami oraz bardzo szczelnym połączeniu obrzeży wpustów. Na rynku można znaleźć także wpusty ogrzewane i nieogrzewane. 

Jakie są rodzaje systemów wpustów dachowych?

 

Wpusty dachowe dzielimy na grawitacyjne i ciśnieniowe. Tymi bardziej popularnymi i częściej stosowanymi okazują się wpusty grawitacyjne, co zawdzięczają między innymi swojej prostocie oraz dużo bardziej przystępnej cenie. Zastosowanie tego rodzaju wpusty wiąże się z, jak sama nazwa wskazuje, grawitacyjnym odprowadzaniem wody po opadach deszczu z wpustów, które w przemyślany sposób rozmieszczone są na dachu budynku. Odprowadzanie wód opadowych systemem grawitacyjnym oparte jest na systemie rur spustowych, które układane są ze spadkiem w kierunku odpływu. System grawitacyjny ściśle wiąże się z zastosowaniem rur spustowych charakteryzujących się dużymi średnicami. Tak szerokie średnice są konieczne w takim procesie, ze względu na powietrze zajmujące znaczną część ich objętości. Taka średnica pełni również funkcję swoistego buforu zapasowego, ponieważ w rurze po czasie mogą wystąpić różnego rodzaju zanieczyszczenia, gdyż przy niewielkich opadach deszczu szybkość przepływu wody nie jest duża.

 

Drugi rodzaj wpustów dachowych to wpust podciśnieniowy. Ten rodzaj jest już jednak nieco droższy, przez co rzadziej spotykany jest w konstrukcjach domów jednorodzinnych. Jest to jednak rodzaj wpustu, w który warto inwestować, ponieważ daje on możliwość łatwiejszego zamaskowania go w konstrukcji dachu płaskiego. Jest to zdecydowany plus jeśli chodzi o kwestie estetyczne. Rury spustowe w tym systemie mają dużo mniejszy przekrój, niż ma się to w przypadku systemów grawitacyjnych, dlatego też mogą być prowadzone bez spadku.  

 

Jak dobierać i montować wpusty dachowe?

 

Podczas fazy projektowania systemu odwadniania dachu płaskiego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które okazują się być niezwykle ważne. Takie elementy to chociażby sama powierzchnia powierzchnia dachu płaskiego wraz z jego geometrią, konstrukcja oraz finalne przeznaczenie, czyli np. budynek mieszkalny lub komercyjny, przepustowość instalacji, jak i jakość materiałów oraz zastosowane rozwiązania. 

 

Czynnik, który absolutnie nie może umknąć naszej uwadze to prognozowana ilość ewentualnych opadów, które występują w obszarze docelowego budynku. Roczne oraz miesięczne sumy takich opadów determinowane są przede wszystkim regionem, bądź też krajem, w którym mieszkamy. Tego rodzaju analiza nie powinna zostać pominięta. Jest to na tyle istotne, ponieważ zbyt mała przepustowość systemu odwodnienia w stosunku do ilości wód opadowych może zakończyć się awarią w postaci zapchania się systemu rynnowego. Taki rodzaj awarii może w łatwy sposób uniemożliwić sprawny odbiór wody deszczowej z połaci dachowych, co równocześnie prowadzi do późniejszego procesu niszczenia elewacji, bądź też bardzo niebezpiecznego osłabienia całej konstrukcji budynku. 

 

Dobór odpowiednich komponentów składających się w system odwodnienia powinien spocząć na barkach profesjonalisty, który wyróżnia się ogromem wiedzy i doświadczeniem w tej dziedzinie. Zatrudnienie osoby wyspecjalizowanej w branży jest w pewnym sensie gwarancją pewności, że zaprojektowany system odwodnieniowy będzie działał w pełni sprawnie. 

 

Wysoka jakość wykonania samych elementów systemu przekłada się przede wszystkim na gwarantowane szybkie i sprawne odwodnienie dachów płaskich, co ma też wpływ na długoletnie i bezawaryjne użytkowanie całej instalacji. Dobrze zaprojektowany i zainstalowany system wpustów równa się odpowiedniemu zabezpieczeniu dachu przed zalegającym śniegiem w zimie oraz nagromadzeniem się nadmiernych ilości wód opadowych.