Menu
tel

61 853 30 56
CZYNNE: 7:30-15:30 PON-PT

Start O firmie Regulamin Oferta Cennik Transport Blog Kontakt Koszyk Konto


Wpusty dachowe - czym są i jakie mają zastosowanie?

 

Zastanawiałeś się kiedyś, jak odprowadzana jest zalegająca woda z powierzchni dachów płaskich, które de facto swoją budową nie oferują jej żadnego sposobu na swobodą ucieczkę? Nic niestety nie dzieje się samoistnie dlatego z odsieczą przychodzą wpusty dachowe. Wpust dachowy to element niezbędny w odwadnianiu płaskich połaci dachowych i bez ich montażu zarówno dach, jak i cały budynek w przyszłości mogłyby czekać naprawdę przykre konsekwencje.

 

Dlaczego wpusty dachowe są tak ważne przy planowaniu budowy dachów płaskich?

 

Polskie warunki pogodowe wręcz zmuszają konstruktorów budynków do zadbania o każdy element. Sezon jesienno-zimowy jest szczególnie obfity w deszcze i śniegi, a są to zjawiska, które dla dachów płaskich byłyby wyjątkowo trudne do zniesienia, jeśli nie byłyby wyposażone w specjalne technologie. System rynnowy to element tak istotny, że bez jego obecności budynek nie przetrwałby zbyt długo. 

 

Źle wykonane lub też brak systemów odwodnieniowych może mieć fatalne skutki w postaci nawet katastrof budowlanych, które są niebezpiecznym wynikiem nadmiernego przeciążenia połaci dachów płaskich. To właśnie tutaj swoją rolę dzierżą wpusty dachowe, które to takim sytuacjom skutecznie zapobiegają.

 

Wpusty dachowe jako niezwykle skuteczny mechanizm z dziedziny odwodnień

 

Na siły natury nie ma mocnych, a można jedynie zapobiec ich niejednokrotnie tragicznym skutkom. Wszelkie opady stanowią zagrożenie dla całokształtu bezpieczeństwa budynków, czy to nadmiar zalegającej wody opadowej, czy ciężka pokrywa zbudowana ze śniegu. Instalacja odwodnieniowa w postaci wpustów dachowych gwarantuje natychmiastowe i bardzo szybkie odprowadzanie deszczówki, minimalizując tym samym niebezpieczeństwo dla stanu dachu. 

 

Jak wygląda budowa wpustu dachowego?

 

Klasyczna budowa elementu takiego jak wpust dachowy to zazwyczaj korpus, kosz oraz kołnierz przyłączeniowy. Kosz ma za zadanie chronić cały wpust przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz, takimi jak kamienie lub liście. Element ten jest niezwykle ważny, ponieważ przy zapchaniu wpustu, przestałby on spełniać swoje podstawowe funkcje, doprowadzając tym samym do dalszego zalegania wody na połaci dachowej. Niekiedy zalegające fragmenty zanieczyszczeń mogą całkowicie zablokować przepustowość. Kołnierz przyłączeniowy to część umieszczana bezpośrednio pod opisanym już przez nas koszem. Jego zadaniem z kolei jest zapewnienie odpowiedniego poziomu szczelności wpustu oraz zadbanie o to, aby nasz wpust prawidłowo przylegał do dachu. Niezwykle istotne jest to, aby każdy z elementów był zamontowany z jak największą starannością, ponieważ niedokładny montaż może zaważyć na finalnej ochronie dachu. 

 

W przypadku kołnierza przyłączeniowego, wyjątkowo ważne jest to, aby był on wykonany z materiałów najwyższej jakości. Lepiej tutaj zainwestować w coś, co ochroni dach przez lata niż w coś, co może okazać się awaryjne. Materiały doskonałe do produkcji takich kołnierzy to chociażby PIB, EPDM, PCV, czy też ECB. 

 

Przechodząc już do trzeciego elementu, korpusu, zaznaczymy już na początku, że jest on niemal kluczowy w funkcjonowaniu systemu odwodnieniowego. Korpus odpowiedzialny jest zaś za równomierne odprowadzanie zalegającej wody opadowej aż do podstaw wpustów dachowych. Wyróżniamy więcej niż jeden sposób na usuwanie deszczówki z dachu, dlatego też możemy spotkać dwa rodzaje takich korpusów:

 

 

Podczas dokonywania zakupu wpustów dachowych, np. dla swojego domu, należy przykuć szczególną uwagę na jakość materiałów, które zostały użyte do ich produkcji. Najważniejsza w tym przypadku jest elastyczność i jak najwyższa wytrzymałość produktu.

 

Jakie są sposoby odwadniania dachu z użyciem wpustów?

 

Za odprowadzanie dachu z połaci dachów płaskich odpowiedzialne są systemy zewnętrzne, w których to skład wchodzą omawiane właśnie przez nas wpusty dachowe. Istnieją dwa takie systemy, które teraz sobie pokrótce omówimy: