Menu
tel

61 853 30 56
CZYNNE: 7:30-15:30 PON-PT

Start O firmie Regulamin Oferta Cennik Transport Blog Kontakt Koszyk Konto


Wsporniki pod tarasy podniesione

Taras podniesiony, często nazywany tarasem wentylowanym to niezwykle dobre i przyszłościowe rozwiązanie, które potrafi wyeliminować wiele problemów, z którymi można byłoby natknąć się po pewnym czasie użytkowania. Warto rozważyć to rozwiązanie już na samej fazie budowania domu, ale także w trakcie remontu i przerabiania tarasu, jeśli mamy takowy w planach. Już przy samym planowaniu budowy, bądź remontu naszego tarasu, należy rozważyć poszczególne technologie, za pomocą których chcemy go wykonać. Najchętniej wybierane technologie budowy tarasu to posadzka wentylowana, tradycyjna posadzka ceramiczna lub posadzka żywiczna. Nie ukrywamy, że to właśnie ta wentylowa przynosi najlepsze, długotrwałe efekty.

 

Czym jest taras podniesiony?

 

Metoda ta coraz bardziej zyskuje na popularności właśnie ze względu na jego prostotę i naprawdę niezwykłą wytrzymałość. System ten polega na zastosowaniu specjalnych wsporników tarasowych, na których płytki układane są na sucho. W ten sposób zyskujemy wolną przestrzeń, która znajduje się pomiędzy posadzką, a warstwą hydroizolacji. Przestrzeń ta powoduje, że woda opadowa może swobodnie spływać do profilu okapowego, który to odprowadza ją bezpiecznie poza konstrukcję tarasu. Właśnie w taki sposób otrzymujemy doskonałą wentylację posadzki, skąd też pochodzi nazwa tej metody.

 

Jakie są wady i zalety tarasu podniesionego?

 

Każde rozwiązanie ma swoje mniejsze i większe wady oraz zalety. Postanowiliśmy je sobie teraz pokrótce omówić, żeby jeszcze lepiej rozjaśnić Ci sytuację.

 

Nie da się ukryć, że tarasy wentylowane mają ogromną przewagę przed innymi tradycyjnymi rozwiązaniami budowy, dlatego ich rosnąca popularność nie powinna absolutnie nikogo dziwić. Technologia budowy tarasu podniesionego swoją sławę zyskała nie niszcząc się pod wpływem naprężeń termicznych, co zaoszczędzi nam wielu remontów, pieniędzy i niepotrzebnych nerwów. Jeśli chodzi o temperatury w klimacie umiarkowanym w jakim znajduje się Polska, potrafią one ulegać dużym wahaniom nie tylko w ciągu całego roku, ale i również w ciągu dnia. W ten sposób może dojść do zamarzania i rozmrażania się warstw posadzkowych, które są sztywno połączone z podłożem za pomocą specjalnej zaprawy, czego efektem może być odpadanie płytek, przecieki oraz sukcesywne niszczenie się hydroizolacji. 

 

Płytki w systemie wentylowanym układane są na sucho, więc nie mają one bezpośredniego połączenia z podłożem. Dzięki temu płytki nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym, które powodują szkodliwe czynniki zewnętrzne. Dodatkową, często nieocenioną zaletą jest możliwość szybkiego i prostego demontażu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodatkową cechą na korzyść jest równie łatwy i szybki montaż oraz niskie koszty samego wykonania.

 

Przechodząc do niewielkich minusów, warto na samym wstępie wspomnieć, że są one niezwykle proste do zminimalizowania, więc nie wszystko stracone. Pierwsza z nich to możliwość zapadania się płyt, czego przyczyną może być zastosowanie zbyt małej ilości wsporników lub zbyt dużych płyt o rozmiarach 30 cm x 30 cm.

 

Inny możliwy problem to zapychanie się otworów profili okapowych przez mikromateriały, m.in. takie jak piasek, trawa, czy kamienie, które mogą wpłynąć pod posadzkę tarasu wraz z wodami opadowymi. Okazuje się jednak, że źródłem tego problemu jest zły dobór profili okapowych, które charakteryzują się zbyt małymi otworami odprowadzającymi wodę poza całą konstrukcję tarasu. Jeśli naszą większą uwagę przykuje dobór odpowiednich profili, które dostosowane są do naszych warunków zewnętrznych, wówczas problem zniknie.

 

Wsporniki nieregulowane pod taras podniesiony

 

Zaprojektowane do niskich powierzchni wsporniki nieregulowane zostały stworzone do tych rodzajów powierzchni, które nie mają różnic w poziomie nawierzchni. Dzięki zawartemu modułowi konstrukcji mamy możliwość regulowania wysokości tarasu poprzez nakładanie na siebie kolejnych wsporników.

 

 

 

Wsporniki z regulowaną wysokością pod tarasy podniesione

 

Projekt wsporników regulowanych został oparty na zasadzie zabudowania tarasu tam, gdzie jego powierzchnia na której układamy wsporniki jest nieregularna i występują w niej spadki lub ubytki w nawierzchni.

 

 

 

 

 

Akcesoria do wsporników tarasowych

 

W naszej ofercie znajdziesz również niezwykle przydatne akcesoria do prac wykończeniowych tarasu. Są to np. podkładki zmniejszające przenoszenie drgań tarasu, czy też podkładki niwelujące nierówności w płycie lub desce. U nas masz wszystko w jednym miejscu!

 

 

 

 

 

 

Akcesoria do tarasów drewnianych

 

Oferujemy również akcesoria przeznaczone do układania tarasów drewnianych. Zastosowanie ukrytych mocowań desek gwarantuje jeszcze bardziej estetyczną nawierzchnię!