Menu
tel

61 853 30 56
CZYNNE: 7:30-15:30 PON-PT

Start O firmie Regulamin Oferta Cennik Transport Blog Kontakt Koszyk Konto


Wsporniki tarasowe – czym są i jakie mają zastosowanie?

Wsporniki tarasowe to element przeznaczony do podtrzymywania płyt tarasowych, które wykonane są m.in. z drewna, kamienia i betonu. Ich przeznaczenie to tarasy zewnętrzne, balkony oraz inne przestrzenie, do których należą chociażby przestrzenie do ruchu pieszego, przestrzenie w budynkach jedno- i wielorodzinnych, a także w budynkach użyteczności publicznej i w budynkach zamieszkania zbiorowego.

Wsporniki tarasowe – czym są i jakie mają zastosowanie?

 

Współczesne budownictwo stale się udoskonala, czyniąc niektóre prace budowlane o wiele prostszymi. Jeżeli planujesz budowę tarasu, powinieneś wziąć pod uwagę skorzystanie z tzw. wsporników tarasowych, będącymi alternatywą dla klasycznej formy budowy, w której płyty układa się bezpośrednio na gruncie czy wylewce betonowej.

W tym artykule dowiesz się nie tylko czym są wsporniki tarasowe, ale także jakie mają zastosowanie w praktyce i tym samym dowiesz się czy zasadnym jest wdrożyć taką innowację w swój projekt tarasu lub balkonu. Opowiemy o korzyściach płynących ze stosowania tego systemu montażu oraz postaramy się wyodrębnić ich przewagę względem innych metod budowy tarasu wentylowanego.

Czym właściwie są wsporniki tarasowe?

 

Wsporniki tarasowe stanowią elementy umożliwiające ułożenie płyt tarasowych bezpośrednio na nich, z pominięciem kleju czy innych środków budowlanych, co ułatwia cały proces budowy tarasu. Jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu można również wznieść taras za pośrednictwem specjalnej regulacji dostępnej w niektórych typach wsporników.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje wsporników, a najbardziej podstawowym podziałem jest podział na wsporniki stałe oraz regulowane. 

Regulowane wsporniki pozwalają nam na precyzję wyrównania powierzchni płyt tarasowych, wznosząc je na równy poziom. Regulację wysokości zapewnia głowica poziomująca, którą można dopasować do nachylenia tarasu. Na rynku dostępnych jest coraz więcej wsporników o bardzo różnym przekroju regulacji wysokości, nawet w przekroju 45-950 mm.

Rekomenduje się użycie minimum pięciu wsporników na jedną płytę (w zależności od jej powierzchni), układając je na narożnikach oraz po środku płyty. System ten może zostać również użyty przy budowie wyspy lub podestu, nie tylko tarasu.  Głównym zadaniem wsporników jest stabilizacja podłoża, ale przemycają jeszcze kilka innych, przydatnych  funkcji o których poniżej.

 

Jakie mają zastosowanie w praktyce?

 

Technika budowy oparta na użyciu wsporników tarasowych ma kilka dodatkowych, nieoczywistych zastosowań, które warto wiedzieć na etapie wyboru systemu budowy tarasu. Poniżej wyodrębniliśmy najważniejsze korzyści płynące z użycia tej formy montażu: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

System stosuje się najczęściej w przypadku tarasów, aczkolwiek można je również użyć przy okazji budowy basenów, fontanny, deptaków czy dachów zielonych. 

Poza płytami tarasowymi użyć można również drewnianych, płyt betonowych, granitu, marmuru czy desek kompozytowych WPC. 



Jak wygląda przygotowanie podłoża pod płyty tarasowe?

 

Chcąc w stu procentach wykorzystać potencjał systemu opartego na wspornikach tarasowych, najważniejsze jest realizować budowę zgodnie z zaleceniami. Należy mieć na uwadze, że najlepiej jeżeli wybrane płyty tarasowe mają regularny kształt i były tej samej grubości. Warto rozpocząć od przygotowania fundamentów.

Podłoże powinno być wcześniej oczyszczone, równe i stabilne. Warto zadbać o warstwę izolacyjną. Rynek budowlany proponuje kilka rozwiązań, gdyż możemy skorzystać z membrany dachowej, środków bitumicznych czy z papy termozgrzewalnej. Aby zapewnić prawidłowe odprowadzanie wody, koniecznym jest zadbać o spadek wyprofilowany spadek kierujący wodę na zewnątrz obiektu. Spadek zostanie zatuszowany za sprawą wzniesionej powierzchni tarasu, a więc nie naruszy to walorów estetycznych projektu.

Na rozłożone wsporniki należy ułożyć płytę tarasową. Na każdą płytę powinniśmy przeznaczyć pięć wsporników: cztery w narożnikach płyty, a także jedną na środku płyty dla dodatkowej stabilizacji. Płyty montuje się przy zachowaniu kilku milimetrowej fugi, która umożliwi odpływ wody. Na tym etapie możemy także zadbać o instalację i umieścić ją między powierzchnię gruntu, a poziomem posadzki.

Po ułożeniu płyt należy zweryfikować poprawność poziomu powierzchni i dokonać korekty w przypadku ewentualnie zaistniałych nierówności. Po ułożeniu całości, demontaż jest równie prosty i odbywa się w przypadku remontu lub wymiany wybranej płyty. 

Podsumowując, metoda jest nowoczesna, prosta w montażu i niebywale praktyczna. Ceniąc sobie funkcjonalność takich rozwiązań, warto rozpatrzyć wdrożenie systemu opartego na wspornikach tarasowych, tym bardziej że bez problemu będziemy w stanie poradzić sobie z montażem samodzielnie.