Menu
tel

61 853 30 56
CZYNNE: 7:30-15:30 PON-PT

Start O firmie Regulamin Oferta Cennik Transport Blog Kontakt Koszyk Konto


Wpust dachowy

 

Zastosowanie wpustu dachowego jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę odwadnianie płaskich dachów, które to wymagają systematycznego, skutecznego i ciągłego usuwania deszczówki z całej powierzchni dachowej. Nadmiar stojącej na dachu wody okazuje się być sporym niebezpieczeństwem dla stabilności budynku. Jest to aspekt, którego absolutnie nie wolno zaniedbywać.

 

Do czego stosuje się wpust dachowy?

 

Jak już zdążyliśmy wspomnieć na samym wstępie, wpusty dachowe to urządzenia, które mają za zadanie odprowadzanie wody i deszczówki z powierzchni dachów płaskich. W przypadku tego rodzajów dachów, klasyczne orynnowanie jest nieskuteczne i na dłuższą metę mogłoby by przysporzyć wielu problemów. Wpust dachowy to doskonałe rozwiązanie, które sprawdza się podczas każdej pory roku. Latem zabezpiecza on budynek przed niebezpiecznym zalaniem, zaś zimą przed zaleganiem śniegu, który może w znacznym stopniu obciążać stabilność dachu. Jeśli chodzi o okres jesienno-zimowy, doskonałym i chętnie wybieranym rozwiązaniem jest wpust dachowy z opaską grzewczą

Jeśli chodzi o dachy płaskie, powinno stosować się na nich minimum dwa wpusty, dlaczego? Jak to wiadomo, urządzenia mają swoją mniejszą lub większą awaryjność a prawdopodobieństwo wszelkich usterek zawsze istnieje. Awaria urządzenia może spowodować przecieki dachu, więc aby temu zapobiec należy wyposażyć go w dostateczną ilość takich wpustów. 

Ilość spustów stosowanych na dachu uzależniona jest przede wszystkim od od geometrii dachu, jego powierzchni oraz od przewidywanych, ewentualnych opadów, które mogą na nim zalegać. Osobą odpowiedzialną za rozmieszczenie wpustów dachowych jest oczywiście projektant budowy.

 

Jak zbudowany jest wpust dachowy?

 

Główne elementy klasycznego wpustu dachowego to przede wszystkim korpus, kosz oraz kołnierz przyłączeniowy. Wszelkie inne elementy są modyfikacjami pod konkretny model wpustu. Kosz jest elementem wpustu, który ma za zadanie jego główną ochronę przed wszelkimi zanieczyszczeniami, pochodzącymi z zewnątrz, mamy tutaj na myśli np. liście, kamienie lub piach. Element ten tak naprawdę odgrywa niezwykle znaczącą rolę, ponieważ dostanie się jakichkolwiek zanieczyszczeń skończyło by się ewentualnym zablokowaniem przepustu kosza, co skończyłoby się brakiem przepływu. 

Drugi kluczowy element to oczywiście kołnierz przyłączeniowy, który umieszczany jest bezpośrednio pod omawianym przed chwilą koszem. Jego zadaniem jest zapewnienie prawidłowej szczelności wpustu. Ponadto, odpowiada on za utrzymywanie prawidłowego przylegania wpustu do dachu. Kołnierz przyłączeniowy powinien być wykonany z materiałów najwyższej jakości, a mowa tutaj o materiałach syntetycznych, takich jak ECB, PVC, EPDM, czy też PIB. 

Korpus, inaczej nazywany też stożkowym fragmentem rury, odpowiada za równomierne odprowadzanie wody deszczowej do podstawy wpustu dachowego. Biorąc pod uwagę sposób odprowadzania wody, wyróżniamy korpusy poziome i pionowe. Podkreślamy, że kupując jakikolwiek wpust dachowy nie możemy zapominać o tym, aby był on najwyższej jakości. Wpusty słabej jakości mogą być awaryjne dużo częściej.

 

Opaska grzewcza do wpustów dachowych

Uniwersalna opaska grzewcza 

Wpust dachowy ogrzewany dzięki opasce

Montaż wpustu dachowego ogrzewanego

 

Wpusty dachowe w naszym sklepie

 

Poznaj wpusty do dachów płaskich dostępne w naszym sklepie internetowym i wybierz ten, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania! Nie martw się, u nas możesz liczyć na produkty najwyższej jakości.

 

Wpusty dachowe z pionowym odprowadzaniem wody

 

System odwodnienia z opcją pionowego odprowadzania wody daje nam możliwość odprowadzania deszczówki wprost do wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej. Poznaj nasze produkty:

 

Wpusty dachowe z poziomym odprowadzaniem wody

 

Wpusty dachowe z poziomym odprowadzaniem wody nazywane też są inaczej wpustami z odejściem bocznym, dzięki którym istnieje możliwość odprowadzania ścieków z centralnego punktu odpływu do rury kanalizacyjnej. Tego rodzaju wpusty przeznaczone są do umieszczania na tarasach, dachach, garażach, czy też w łazienkach. Wpusty poziome charakteryzują się spadkiem rury spustowej o nachyleniu ok. 3%.

 

Akcesoria do wpustów dachowych

 

Akcesoria to uzupełnienie naszej oferty wpustów dachowych. Kratki zabezpieczające to bardzo popularne zabezpieczenie drożności spustów. Umieszcza się je w otworze leja spustowego, uniemożliwiając tym samym przedostawanie się zanieczyszczeń do rury kanalizacyjnej. Po takim zabezpieczeniu, możemy cieszyć się wydłużonym okresem niezawodności spustu. Doskonałym rozwiązaniem są również opaski grzejne zasilane prądem elektrycznym, które doskonale poradzą sobie z zalegającym w zimie lodem w rurze. 

 

Odwodnienie dachu